Alergia na poliester – jakie produkty kupować?
Alergia na poliester, tak jak wszystkie inne alergie, może pojawić się niezależnie od wieku. Nawet jeśli wcześniej nosiliśmy dane ubrania i nie wiązało się to z żadnymi skutkami ubocznymi, nie oznacza to, że uczulenie nie może wystąpić. Alergia to reakcja układu odpornościowego na alergen – coś, co dla większości ludzi jest nieszkodliwe. Uczelenie może dotyczyć np. pyłków roślin, produktów spożywczych, kurzu, tkanin czy różnych substancji.
Reakcje alergiczne są zależne od rodzaju uczulenia, jednak najcześciej obejmują: łzawienie oczu, katar, wysypkę, obrzęki i swędzenie skóry.
Alergia na poliester
Alergia na poliester to rodzaj alergii na tkaniny, nazywanej również „tekstylnym zapaleniem skóry”. Występuje, gdy dochodzi do kontaktu skóry z pewnymi ubraniami lub innymi tkaninami. Włókna tekstylne i odzież mogą czasem podowodować podrażnienie skóry. Winne są na ogół subtancje i detergenty wykorzystywane w produkcji ubrań. Bywa, że wystarczy kilka razy uprać odzież, by problem zniknął. Czasem jednak jest to niemożliwe – np. w przypadku alergii na poliester.
Poliester jest wyjątkowo popularny w branży odzieżowej. Niestety tkaniny z niego wykonane zatrzymują pot i uniemożliwiają odpowiednią wentylację skóry. Dodatkowo są farbowane barwnikami, co również może powodować reakcję alergiczną lub zwykłe podrażnienie skóry.
Z syntetycznych materiałów wykonane są jednak nie tylko codzienne ubrania, ale także dywany, prześcieradła, pościel, piżamy, odzież sportowa.
Alergia na poliester – objawy
Bardzo trudno jest zidentyfikować alergię na poliester. Często reakcja indywidualna skóry nie dotyczy samego poliestru, ale barwnika stosowanego do produkcji przedmiotu. U osób, które są uczulone na polister, w kontakcie z materiałem szybko pojawi się podrażenienie na skórze. Objawy, które powinny zaniepokoić, to: wysypka w miejscu, które miało styczność z materiałem, nienaturalne uczucie ciepła i wrażliwość skóry, świąd (od łagodnego po ciężki), zaczerwienienie dłoni. W przypadku ostrej reakcji alergicznej może także dojść do problemów z oddychaniem i obrzęku tkanek.
Alergia na poliester – jakie produkty wybierać?
Osoby zmagające się z alergią na poliester powinny bardzo dokładnie analizować skład wszystkich produktów tekstylnych przed ich zakupem. Warto sięgać po bawełnę, len, jedwab, wełnę i jeans. Alergicy powinni też wybierać ubrania w jasnych kolorach, dzięki czemu unikną kontaktu z silnymi barwnikami, mogącymi podrażnić skórę.
W przypadku alergików istotny jest jest sposób prania ubrań. Popularne proszki i płyny do płukania zawierają wiele subtancji zapachowych, mogących powodować podrażnienie skóry. Najlepiej więc sięgać po produkty hipoalergiczne, prać ubrania w minimum 60 ℃ i prasować je po wyschnięciu – wysoka temperatura pozwala zwalczać alergeny i drobnoustroje. A jak wiadomo, alergicy są podatni na różne alergie.